doktoraktuel.com

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla
  Bu haber 19334 kez okundu Paylaş02.01.2011
AİLE HEKİMLERİ DİKKAT : SÜRÜCÜ BELGESİ RAPORLARI !

Yazar: Dr.Murtaza Baykan

 

26 Eylül 2006 ve 26301 sayılı Resmi Gazete'de ''Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik'' yayınlandığından beri hekimlerin baş ağrılarına bir yenisi daha eklenmiş oldu.

 

Eskiden ''sağlık Kurulu'' tarafından verilen bu raporlar,son çıkan yönetmelikle birlikte tek hekim raporu ile de verilebiliyor.İşin kötü yanı yönetmelik incelendiği zaman verilecek rapor için ayrıntılı olarak Dahiliye,Göz,KBB,Ortopedi,Nöroloji ve Psikiyatri olmak üzere 6 uzmanlık dalının muayenelerini kapsıyor.

 

Şu anda sürücü belgesi almak isteyen bir şahıs yönetmeliğe göre herhangi bir hekimin olur raporu ile sağlık muayenesinden geçmiş kabul ediliyor.Örnek verecek olursak şahıs sadece bir aile hekiminin ya da KBB hekiminin tek başına atacağı imza ile yukarıda sayılan 6 uzmanlık dalının muayenelerinden de geçmiş kabul edilebiliyor.İşi biraz daha ileriye götürecek olursak bu hekimler bir pediatrist ya da bir kadın-doğum uzmanı da olabiliyor.Bu hekimlerin de sürücü olur raporu vermeleri önünde hiç bir yasal engel bulunmuyor.

 

Şöyle bir düşünecek olursak bir kadın-doğum uzmanı, sürücü belgesi almaya gelen bir vatandaşın göz,kbb,nörolojik ve psikiyatrik muayenesini hakkıyla nasıl yapabilecektir.Ya da bir biyokimya uzmanı ya da mikrobiyolog bu muayene yöntemlerine ne kadar aşinadır. Aile hekimleri ve göz hekimleri dışında hangi hekimin muayenehanesinde snellen eşeli bulunmaktadır.

 

Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

 

Aile hekimlerine şiddetle öneriyorum.Lütfen yönetmelikte yazan;

 

MADDE 4 ? "(1) Sürücü adaylarının genel sağlık muayeneleri pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından bu Yönetmelik hükümlerine göre yapılır. Tabiplerce verilen sağlık raporlarında hekimin kaşe ve imzasının bulunması gerekir. Tabiplerce verilen raporların gerçeğe uygun olmamasının tespiti halinde bu raporlar geçersiz sayılır ve sorumlular hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulur. Bu tabipler bir daha sürücü adayı sağlık raporu veremez. Bu husus Emniyet Genel Müdürlüğüne bildirilir. Aile hekimliği uygulamasına geçilmiş illerde bu raporlar Toplum Sağlığı Merkezi tarafından da verilebilir."

 

maddesi yeniden düzenlenmedikçe sürücü belgesini tek hekim kaşesiyle vermeden önce bir kez daha düşünün.

 

Aşağıda bir aile hekiminin başına gelen enteresan olayı yayınlıyoruz.

 

Yaklaşık 1 yıl kadar önce E sınıfı ehliyet için sağlık raporu düzenlemiş olduğum 25 yaşında bir kişi, maddi nedenler ile ehliyet alamadığı için tekrar rapor yenilemeye geldiğini belirterek başvurdu.Eski kayıtlara baktığımda sağlam olduğundan ve muayenemi usulüne uygun olarak tam yapmış olduğumdan, kalabalık muayene ortamında tekrar muayene etmeden rapor yenilenebilir gibi görünüyordu.Ben her ihtimale karşı tekrar zaman ayırıp, yeni tarihli rapor düzenlemek için usulen muayeneye başladım. Nasıl olsa sağlam diye göz muayenesini en sona bırakmıştım.Herşey önceki gibi sağlam sonuçlarla gidiyordu,

 

Ta ki göz muayenesine kadar....

 

Bir gözünün eskisi gibi gördüğünü tespit edip, göreceğinden emin şekilde diğer göze muayeneye başlayınca hayretler içinde diğer gözün tamamen kör olduğunu, görmediğini tespit ettim.Oldukça şaşırdım.Çünkü muayene konusunda hassas davranıyorum ve acele yapılan işin sonucunda oluşabilecek hatanın daha sonra çok uzun zaman harcanarak bile düzeltilemeyeceğini biliyorum.Kişiye,

 

"daha önceki muayenemde gözün kesinlikle görüyordu. Ben görmeyen göze görüyor diye rapor vermiş olamam . Ben rapor verdikten sonra gözünü nasıl kaybettin" diye sorunca, rapordan yaklaşık 2 ay sonra futbol maçı esnasında almış olduğu bir travma nedeni ile gözünü kaybetmiş olduğunu belirtti. Üstelik bunun için hastanelerde tedavi gördüğünü , yani göz kaybının resmi kayıt altına alınmış olduğunu oğrenmiş oldum.

 

Bir anlık boşverme ile çok kötü bir durum içine girebilecek idim. Neyse ki titiz olmam sayesinde ilginç bir tecrübeye daha sahip oldum.

 

Kaynak:Adıyman Aile Hekimleri Derneği

 

Yönetmeliği bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki başlığa tıklayınız.

 

SÜRÜCÜ ADAYLARI VE SÜRÜCÜLERDE ARANACAK SAĞLIK ŞARTLARI İLE MUAYENELERİNE DAİR YÖNETMELİK

 

 

 


 
facebook'da paylaş twitter'da paylaş
Yorum Yaz

Ad:
E-posta:
Yorumunuz:
 
Yorumlar

Gönderen: NURHAYAT
2012 RESMİ GAZETE MTŞK: SÜRÜCÜ KURUSUNA BAŞVURUDA SAĞLIK KURULU RAPORU ALINMALIDIR. LÜTFEN OKUYUNUZ.. TEK HEKİM RAPORU DEĞİL.
Gönderen: EROL
NE TEKIM TEK GOZU GORMEYENLER ,MONOKULER AMBLEMINI ARABASINA YAPISTIRMAK KAYDIYLA HERHANGI BIR KISITLAMA OLMADAN EHLIYET ALABILMEKTEDIR
Anasayfa  |   İş Arayanlar  |   Haberler |  İlan Ekle  |   Üyelik Avantajları  |   İletişim